Дата / Час | |
Обявление автомагистрала "Хемус"
Публикувано на 26.11.2025 г. О Б Я В Л Е Н И Е Областна администрация – Търговище уведомява собствениците на имоти, засегнати от трасето на обект: Автомагистрала „Хемус” участък от км 299+000 до км 310+940 на територията на област Търговище, че от 26.11.2025 г. започва изплащане на определените парични обезщетения за имоти в землищата на с. Съединение и с. Макариополско, за които отчуждителният акт – Решение на Министерски съвет №713 от 22.10.2025 г., е влязъл в законна сила. Средствата се съхраняват в Първа инвестиционна банка АД. Процедурата за изплащане на определените обезщетения е описана на сайта на Областна администрация – Търговище. Заявленията и документите към тях се приемат в „Център за административно обслужване“ в сградата на Областна администрация – Търговище, електронно на e-mail: oblast@tg.government.bg или чрез лицензиран пощенски оператор на адрес: п.к. 7700, гр. Търговище, ул. „Стефан Караджа“ №2. Министърът на регионалното развитие и благоустройството, на основание чл. 34а, ал. 3 от Закона за държавната собственост (ЗДС) обявява, че е започнала процедура по отчуждаване на имоти и части от имоти - частна собственост, за държавна нужда, за изграждане на обект „Автомагистрала „Хемус“, участък от км 299+000 до км 310+940, на територията на област Търговище и област Разград, подробно описани в Решение № 343 на Министерския съвет от 17 май 2024 г. С Решение № 250 на Министерския съвет от 2013 г. републикански път А-2 „София – Ботевград – Шумен – Девня – Варна“ – Автомагистрала „Хемус“, е обявен за обект с национално значение по смисъла на § 5, т. 62 от Допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията и за национален обект по смисъла на § 1 от Допълнителните разпоредби на ЗДС. Финансирането на процедурата по отчуждаване на имотите и частите от имоти – частна собственост се осигурява от Агенция „Пътна инфраструктура“, като средствата се съхраняват в Първа инвестиционна банка. Изплащането на средствата стартира на 15 юли 2024 година. по повод Националния ден на безопасността на движението по пътищата
Областна администрация – Търговище стартира кампанията „Виждаш ли риск? Сигнализирай!“ по повод Националния ден на безопасността на движението по пътищата.В периода от 24 до 29 юни 2026 г. Областна администрация – Търговище организира информационната кампания „Виждаш ли риск? Сигнализирай!“, посветена на 29 юни – Национален ден на безопасността на движението по пътищата. Инициативата има за цел да насърчи активното участие на гражданите в превенцията на пътнотранспортните произшествия чрез подаване на сигнали за нередности и рискове, свързани с безопасността на движението. В рамките на кампанията жителите на област Търговище могат да подават сигнали за установени проблеми по пътната инфраструктура, които създават предпоставки за инциденти. Сигнали се приемат в следните категории: -Пътни знаци --липсващи знаци; --паднали или повредени знаци; --завъртени знаци; --знаци, закрити от дървета и храсти; --избледнели и трудно разпознаваеми знаци. -Пътна маркировка --изтрита маркировка; --липсващи пешеходни пътеки; --трудно видими осеви линии; --липсващи стоп-линии. -Растителност --клони, навлизащи в платното за движение; --храсти, ограничаващи видимостта на кръстовища; --растителност, създаваща риск за участниците в движението. -Предпазни съоръжения --счупени мантинели; --липсващи елементи на обезопасителни системи; --повредени предпазни огради. -Други непосредствени рискове --пропадане на банкет; --липсващо или неработещо улично и пътно осветление; --други опасности, които застрашават безопасността на движението. Сигналите могат да бъдат изпращани на официалния електронен адрес на Областна администрация – Търговище. Необходимо е да бъдат посочени: населено място и приблизително местоположение; кратко описание на проблема; снимков материал, когато това е възможно. След получаването им сигналите ще бъдат систематизирани и групирани според компетентния собственик или стопанин на съответния път – община, Областно пътно управление или друга институция. Областна администрация – Търговище ще изготви обобщена справка и ще изпрати официални уведомления до отговорните органи за предприемане на необходимите действия. Във втория етап на инициативата администрацията ще информира обществеността за предприетите мерки по постъпилите сигнали въз основа на информацията, предоставена от съответните институции. „Виждаш ли риск? Сигнализирай!“ е кампания, която дава възможност на всеки гражданин да допринесе за по-безопасна пътна среда. Чрез навременното подаване на сигнали могат да бъдат установени и отстранени реални рискове, преди те да доведат до пътнотранспортни произшествия. Областна администрация – Търговище призовава всички жители на областта да се включат активно в инициативата и заедно да работим за по-безопасни пътища.
Бяха проведени съвместни приемни на областния управител на област Търговище инж. Илко Илиев и народните представители от парламентарната група на „Прогресивна България“ за 28 МИР – Търговище Таня Гюрюшева и Георги Георгиев.В периода от 10:30 до 12:00 часа на 22.06 2026 г. в сградата на Областна администрация – Търговище граждани имаха възможност да се срещнат с областния управител и народния представител Таня Гюрюшева, за да поставят въпроси, да отправят предложения и да споделят проблеми, свързани с развитието на региона и работата на институциите. Следобед, от 13:30 до 15:00 часа, подобна приемна се състоя и в град Попово, където областният управител и народният представител Георги Георгиев се срещнаха с жители на общината. И двете приемни предизвикаха значителен интерес и преминаха при висока гражданска активност. Десетки жители на областта се възползваха от възможността за пряк диалог с представителите на държавната и законодателната власт. По време на срещите бяха поставени въпроси, свързани с инфраструктурата, социалната политика, здравеопазването, образованието, административното обслужване и други теми от обществено значение. Областният управител и народните представители благодариха на гражданите за активната позиция и конструктивните предложения. Поставените въпроси и сигнали ще бъдат разгледани по компетентност, като ще бъдат предприети необходимите действия за тяхното решаване в рамките на правомощията на съответните институции.
Честит празник!
Уважаеми държавни служители,Приемете моите най-сърдечни поздравления по случай 23 юни – Деня на държавния служител. Днешният празник е повод да изразим признателност към всички, които с професионализъм, отговорност и всеотдайност работят в служба на обществото и допринасят за ефективното функциониране на държавната администрация. Благодаря Ви за ежедневните усилия, за коректното отношение към гражданите, за умението да намирате решения в динамична среда и за стремежа Ви да изпълнявате своите задължения с чест и достойнство. Пожелавам Ви здраве, удовлетворение от постигнатото, вдъхновение и сили да продължавате да работите с увереност и мотивация в полза на гражданите и развитието на област Търговище. Честит празник! инж. Илко Илиев Областен управител на област Търговище
Днес областният управител на област Търговище инж. Илко Илиев представи пред екипа на Областна администрация – Търговище полученото отличие „Най-добра администрация 2025“ в категория „Ефективност на администрацията“ и поздрави всички служители за високата оценка, която е признание за техния професионализъм, отговорност и всеотдайна работа.По време на срещата той благодари на целия екип за усилията, които ежедневно полагат в изпълнение на своите задължения, и подчерта, че наградата е резултат от общата работа и отдаденост на всеки един служител. Припомняме, че наградата беше връчена на официална церемония в аула „Максима“ на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в София. Отличието се присъжда ежегодно на администрации, които демонстрират високи резултати в прилагането на публичните политики, доброто управление, качественото административно обслужване и ефективната работа в интерес на обществото. Според организаторите конкурсът има за цел да отличи добрите практики в държавната администрация и да насърчи професионализма, прозрачността и иновативните подходи в управлението. Подборът на номинираните се извършва по научна методология, разработена от Института по икономика и политики към УНСС. „Това отличие принадлежи на целия екип на Областна администрация – Търговище. Благодаря ви за професионализма, отговорността и отдадеността, с които ежедневно изпълнявате своите задължения. Нека тази награда бъде стимул да продължим да работим със същата мотивация и ангажираност към хората“, заяви областният управител.
От 10:30 до 12:00 часа в сградата на Областна администрация – Търговище ще се проведе съвместна приемна на областния управител и народния представител от парламентарната група на „Прогресивна България“ за 28 МИР – Търговище Таня Гюрюшева. От 13:30 до 15:00 часа на адрес гр. Попово, пл. „Александър Стамболийски“ № 2, ще се проведе съвместна приемна на областния управител и народния представител от парламентарната група на „Прогресивна България“ за 28 МИР – Търговище Георги Георгиев. Всички граждани, които желаят да поставят въпроси, да отправят предложения или да обсъдят проблеми от обществен интерес, могат да заповядат.
Извънредно заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата се проведе днес в Областна администрация – Търговище. Срещата бе свикана по указания на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ във връзка с предприемането на координирани мерки за противодействие на нерегламентираните гонки и дрифтове по пътищата за обществено ползване. В заседанието участваха представители на общините Търговище, Попово, Омуртаг, Антоново и Опака, на ОД на МВР – Търговище, Областно пътно управление, Регионалното управление на образованието, НАП и други институции, ангажирани с безопасността на движението. По време на срещата бяха обсъдени проявленията на проблема на територията на областта, както и възможностите за предприемане на организационни, технически и инфраструктурни мерки за ограничаване на рисковото поведение на пътя. Акцент бе поставен върху необходимостта от идентифициране на участъци и места, използвани за нерегламентирани гонки и дрифтове, анализ на състоянието им и предприемане на действия за повишаване на безопасността. Сред обсъдените мерки бяха подобряване на осветлението и сигнализацията в рискови участъци, разширяване на видеонаблюдението, поставяне на предупредителни табели, засилен контрол от страна на правоохранителните органи и провеждане на информационни кампании сред младите хора. Участниците се обединиха около необходимостта от активно взаимодействие между институциите и своевременен обмен на информация с цел ограничаване на противообществените прояви, свързани с управление на моторни превозни средства, както и повишаване на сигурността за гражданите. Събраната информация и предложенията от общините ще бъдат обобщени и изпратени в установения срок до Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, която координира подготовката на национален пакет от мерки за подобряване на безопасността на движението и противодействие на опасното поведение на пътя. „Пътната безопасност не е само въпрос на контрол, а на отговорност към живота и здравето на хората. Нашата обща задача е да ограничим рисковото поведение на пътя и да гарантираме спокойствието на гражданите“, подчерта областният управител инж. Илко Илиев.
Областният управител на област Търговище бе уведомен от кмета на община Омуртаг за удължаване срока на обявеното бедствено положение на територията на село Горна Хубавка (Бостан).Със Заповед № 344 от 16 юни 2026 г. кметът на община Омуртаг удължава с още 30 дни срока на бедственото положение, считано от 16 юни до 15 юли 2026 г. Решението е взето на основание Закона за местното самоуправление и местната администрация и Закона за защита при бедствия, след проведено заседание на Общинския щаб за изпълнение на общинския план за защита при бедствия. В сила остават всички въведени до момента мерки и ограничения, както и изпълнението на предвидените действия по Общинския план за защита при бедствия в частта му за защита на населението при наводнения. Областният управител следи развитието на ситуацията и поддържа постоянна координация с община Омуртаг и компетентните институции с цел гарантиране сигурността на населението и своевременното предприемане на необходимите действия за преодоляване на последиците от бедствената обстановка.
| Анкета | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| (C) 2024, Всички права запазени - Област Търговище | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||