Gerb_middle_BW.jpg

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Областен управител на област Търговище

 

УТВЪРЖДАВАМ: 

МИТКО СТАЙКОВ

Областен управител на област Търговище

 

ЕТИЧЕН КОДЕКС

ЗА ПОВЕДЕНИЕ НА СЛУЖИТЕЛИТЕ

И НА ЛИЦАТА, ЗАЕМАЩИ ВИСШИ ДЛЪЖНОСТИ

В  ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ТЪРГОВИЩЕ

юни 2012

 


Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Този кодекс определя етичните правила за поведение на служителите и на лицата, заемащи висши длъжности в Областна администрация Търговище и има за цел да повиши общественото доверие в техния професионализъм и морал, както и да издигне престижа на държавната служба.

Чл. 2. (1) Поведението на лицата, заемащи висши длъжности в Областна

администрация Търговище, отразява задължението им да служат на обществото и да упражняват власт единствено в обществен интерес, като пазят и утвърждават общественото доверие в институцията.

(2) Лицата, заемащи висши длъжности в Областна администрация Търговище в дейността си спазват принципите на законност, лоялност, стабилитет, откритост и достъпност, отговорност и отчетност, ефективност, субординация и координация, предвидимост, почтеност, прозрачност, безпристрастност и политическа неутралност, служба на обществения интерес.

(3) При изпълнение на функциите си съобразно горните принципи, лицата, заемащи висши длъжности в ОА Търговище:

1. Спазват Конституцията, законите и подзаконовите нормативни актове на Република България;

2. Вземат решения, без да се влияят от лични или корпоративни интереси, като се ръководят от това, кое би било най-полезно за обществото и за гражданите на Република България;

3. Действат честно и разумно;

4. Консултират се с обществеността, като преценяват ползите и вредите от своето решение

5. Уважават и зачитат правата на гражданите;

6. Открити са за политически и обществен контрол;

7. Насърчават спазването на принципите по чл. 2, ал. 2 от настоящия кодекс и дават личен пример на служителите, които ръководят;

8. Проявяват безпристрастност и не допускат дискриминация при вземане на решения в кръга на служебните си задължения.

Чл. 3. (1) Дейността на служителите на Областна администрация Търговище се

осъществява при спазване принципите на законност, лоялност, стабилитет честност, безпристрастност, политическа неутралност, йерархична подчиненост, отговорност и отчетност.

(2) Служителят на Областна администрация Търговище изпълнява служебните си задължения при строго спазване на законодателството в Република България, като съдейства за провеждането на държавна политика, основаваща се на принципите на правовата държава.

(3) Служителят на Областна администрация Търговище в зависимост от функциите,които изпълнява, осъществява действия, предлага и взема решения, водещи до елиминиране на произвола и укрепване на доверието в държавните институции.

(4) Служителят на Областна администрация Търговище извършва дейността си компетентно, обективно и добросъвестно, като се стреми непрекъснато да подобрява работата си в интерес на потребителите на услугите, предоставяни от администрацията.

(5) Служителят на Областна администрация Търговище следва поведение, което не накърнява престижа на държавната служба, не само при изпълнение на служебните си задължения, но и в своя обществен и личен живот.

(6) При изпълнение на служебните си задължения служителят на Областна администрация Търговище се отнася любезно, възпитано и с уважение към всеки, като зачита правата и достойнството на личността и не допуска каквито и да са прояви на дискриминация.

Глава втора

ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ГРАЖДАНИТЕ

Чл. 4. (1) Служителят на Областна администрация Търговище изпълнява задълженията си безпристрастно и непредубедено, като създава условия за равнопоставеност на разглежданите случаи и лица и прави всичко възможно, за да бъде обслужването достъпно за всеки.

(2) Служителят на Областна администрация Търговище е длъжен да опазва данните и личната информация на гражданите, станали му известни при или по повод на изпълнението на служебните му задължения.

Чл. 5. (1) Служителят на Областна администрация Търговище извършва административното обслужване законосъобразно, своевременно, точно, добросъвестно и безпристрастно. Той е длъжен да се произнася по исканията на гражданите и да им предоставя цялата необходима информация с оглед защитата на техните права и интереси при спазване изискванията на Закона за защита на класифицираната информация и Закона за защита на личните данни.

(2) Служителят на Областна администрация Търговище отговаря на поставените въпроси съобразно функциите, които изпълнява, като при необходимост пренасочва гражданите към друг служител, притежаващ съответната компетентност.

(3) Служителят на Областна администрация Търговище информира гражданите, относно възможностите за обжалване в случаи на допуснати от администрацията нарушения или отказ за извършване на административна услуга. При необходимост служителят се консултира с юрисконсулт от администрацията с цел предоставяне на достоверна информация на гражданите.

Глава трета
ПРОФЕСИОНАЛНО ПОВЕДЕНИЕ

Чл. 6. (1) Служителят на Областна администрация-Търговище подпомага органа на държавна власт с висок професионализъм, безпристрастност и активност при разработването и провеждането на държавната политика, както и при изпълнението на взетите решения и осъществяването на неговите правомощия.

(2) При изпълнение на служебните си задължения служителят на Областна администрация-Търговище следва поведение, което създава увереност у органите, чиято дейност подпомага, че могат да му се доверяват и да разчитат на него.

(3) Служителят на Областна администрация-Търговище изпълнява задълженията си честно и безпристрастно, като не допуска личните политически пристрастия да му влияят.

(4) Когато прави предложения пред органите на държавната власт, служителят на Областна администрация-Търговище предоставя цялата информация, отнасяща се до вземането на конкретно решение.

Чл. 7. (1) Служителят на Областна администрация-Търговище е длъжен да спазва служебната йерархия и стриктно да изпълнява актовете и заповедите на горестоящите органи и служители от администрацията.

(2) Служителят на Областна администрация-Търговище не е длъжен да изпълни неправомерна заповед, издадена по установения ред, когато тя съдържа очевидно за него правонарушение.

(3) Служителят на Областна администрация-Търговище може да поиска писмено потвърждаване на служебния акт, когато в отправената до него устна заповед се съдържа очевидно за него правонарушение.

(4) Служителят на Областна администрация-Търговище не е длъжен да изпълни нареждане, което засяга неговите права, правата на неговата съпруга или съпруг, роднини по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен и по сватовство до втора степен включително. В този случай той е длъжен незабавно да уведоми органа, от когото е получил нареждането.

Чл. 8. Служителят на Областна администрация-Търговище поставя пред своя ръководител открито и честно проблемите, с които се сблъсква в процеса на работа.

Чл. 9. (1) Служителят на Областна администрация-Търговище противодейства на корупционни прояви и на други неправомерни действия в държавната администрация.

(2) Служителят на Областна администрация-Търговище не допуска да бъде поставен във финансова зависимост или в друга обвързаност от външни лица или организации, както и да иска и да приема подаръци, услуги, пари, облаги или други ползи, които могат да повлияят на изпълнението на служебните му задължения, на неговите решения или да нарушат професионалния му подход по определени въпроси.

(3) Служителят на Областна администрация-Търговище не може да приема подаръци или облаги, които могат да бъдат възприети като награда за извършване на работа, която влиза в служебните му задължения.

Чл. 10. Служителят на Областна администрация-Търговище не трябва да изразява лични мнения по начин, който може да бъде тълкуван като официална позиция на администрацията, в която работи.

Чл. 11. (1) При изпълнение на служебните си задължения служителят на Областна администрация-Търговище опазва повереното му имущество с грижата на добър стопанин и не допуска използването му за лични цели и е длъжен своевременно да информира непосредствения си ръководител за загубата или повреждането на повереното му имущество.

(2) Документите и данните в държавната администрация могат да се използват от служителя на Областна администрация-Търговище само за изпълнение на служебните му задължения при спазване на правилата за защита на информацията.

Чл. 12. Лицата, заемащи висши длъжности в Областна администрация-Търговище не могат да искат или да приемат подаръци или услуги, които могат да породят основателно съмнение в обществото, че водят до поставяне в зависимост или са отплата за извършена или бъдеща услуга.

(1). Те могат да получават подаръци от свои близки и роднини по обичайни поводи.

 (2).Всички подаръци, получени в служебното им качество, са собственост на съответното ведомство. Те се описват в регистър, съхраняван от главния секретар на Областна администрация-Търговище.

(3). Следва да не изпадат във финансово или друго задължение към лица или организации, което би могло да им повлияе при изпълнение на служебните им задължения или да предизвика съмнения в тяхната безпристрастност.

 (4). След напускане на заеманата длъжност не разгласяват и не използват в свой или чужд интерес служебна информация, до която са имали достъп, освен когато тази информация е обществено достъпна.

 (5).Управляват поверените им ресурси ефикасно и в обществен интерес.

 (6).Зачитат политическата неутралност на подчинените им служители.

 (7). Изпълняват задълженията си така, че да не възниква основателно съмнение дали действията и решенията им са взети единствено в съответствие с обществения интерес.

 

Глава четвърта

Раздел първи
   
КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ

Чл. 13. (1) Дейността на администрацията се осъществява от държавни служители и от лица, работещи по трудово правоотношение. За служителите по трудово правоотношение се прилага чл. 107а от Кодекса на труда

Чл. 14. (1) Конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективното изпълнение на правомощията или задълженията му по служба.

(2) Частен е всеки интерес, който води до облага от материален или нематериален характер за лице, заемащо публична длъжност, или за свързани с него лица, включително всяко поето задължение.

(3) Облага е всеки доход в пари или в имущество, включително придобиване на дялове или акции, както и предоставяне, прехвърляне или отказ от права, получаване на привилегия или почести, получаване на стоки или услуги безплатно или на цени, по-ниски от пазарните, помощ, глас, подкрепа или влияние, предимство, получаване на или обещание за работа, длъжност, дар, награда или обещание за избягване на загуба, отговорност, санкция или друго неблагоприятно събитие.

Чл. 15. Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, не може да заема друга длъжност или да извършва дейност, която съгласно Конституцията или специален закон е несъвместима с неговото положение.

Чл. 16. Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, не може да представлява държавата или общината в случаите, когато има частен интерес от вземането на дадено решение.

Чл. 17. (1) Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, няма право при изпълнение на задълженията си да гласува в частен интерес.

(2) Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, няма право да използва служебното си положение, за да оказва влияние в частен интерес върху други органи или лица при подготовката, приемането, издаването или постановяването на актове или при изпълнението на контролни или разследващи функции.

Чл. 18. Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, няма право да участва в подготовката, обсъждането, приемането, издаването или постановяването на актове, да изпълнява контролни или разследващи функции или да налага санкции в частен интерес. Такова лице няма право да сключва договори или да извършва други дейности в частен интерес при изпълнение на правомощията или задълженията си по служба.

Чл. 19. (1) Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, няма право да се разпорежда с държавно имущество, да разходва бюджетни или извънбюджетни средства, включително средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз на българската държава, да издава удостоверения, разрешения или лицензии или да осъществява контрол по тези дейности в интерес на юридически лица с нестопанска цел, търговски дружества или кооперации, в които то или свързани с него лица са членове на орган на управление или контрол, управители, съдружници или притежават дялове или акции.

(2) Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, няма право да извършва дейностите по ал. 1 и в интерес на юридически лица с нестопанска цел, търговски дружества или кооперации, в които то е било член на орган на управление или контрол, управител, съдружник или е притежавало дялове или акции 12 месеца преди датата на избирането или назначаването му или докато заема длъжността.

Чл. 20. (1) Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, няма право да използва или да разрешава използването в частен интерес на информация, получена при изпълнението на правомощията или задълженията му по служба, докато заема длъжността и една година след напускането, освен ако в специален закон е предвидено друго.

(2) Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, няма право да извършва консултантска дейност по отношение на лица, които са заинтересовани от актовете му, издавани при осъществяване на правомощията или задълженията му по служба.

Чл. 21. Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, няма право да дава съгласие или да използва служебното си положение за търговска реклама.

                                   

 

 

 

 

 

Раздел втори

ДЕЙСТВИЯ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ

Чл. 22. (1) Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, е длъжно само да се отстрани от изпълнение на правомощията си или на задължение по служба, когато по конкретен повод е налице частен интерес.

(2) При съмнение за конфликт на интереси лицето, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, може чрез органа  по назначаването или съответната комисия по чл. 25, ал. 2, т. 1 и 3 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси да поиска от Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси да установи налице ли е конфликт на интереси.

(3) Алинеи 1 и 2 не се прилагат за лица, заемащи публични длъжности, когато в специален закон е предвидено друго.

Чл. 23. (1) Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, може да бъде отстранено по конкретен повод от изпълнение на правомощията му или на задължение по служба с писмен акт и от органа по назначаването, ако то е декларирало частен интерес. В тридневен срок отстраненото лице може да оспори отстраняването пред Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, която да установи налице ли е конфликт на интереси. Комисията се произнася в 14-дневен срок.

(2) Когато държавен орган обсъжда и решава въпрос, по който негов член е декларирал частен интерес, последният не участва в обсъждането и гласуването. В тези случаи решенията се приемат с предвиденото мнозинство от членовете на органа, като се изключи лицето, за което е налице конфликт на интереси.

(3) Алинеи 1 и 2 не се прилагат за лица, заемащи публични длъжности, когато в специален закон е предвидено друго.

Раздел три
ОГРАНИЧЕНИЯ СЛЕД ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ПУБЛИЧНА ДЛЪЖНОСТ

Чл. 24 (1) Лице, което е заемало публична длъжност в Областна администрация - Търговище и е освободено от длъжността въз основа на влязъл в сила акт, с който е установен конфликт на интереси, няма право в продължение на една година от освобождаването да заема публична длъжност.

(2) Забраната по ал. 1 не се отнася за длъжности, които се заемат въз основа на упражнено пряко избирателно право.

Чл. 25. (1) Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, с изключение на лице по чл. 3, т. 1, 2, 3, 6, 11, 12 и 20 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, няма право в продължение на една година от освобождаването му от длъжност да сключва трудови или други договори за изпълнение на ръководни или контролни функции с търговските дружества или кооперации, по отношение на които в последната година от изпълнението на правомощията или задълженията си по служба е осъществявало действия по разпореждане, регулиране или контрол или е сключвало договори с тях, както и да е съдружник, да притежава дялове или акции, да е управител или член на орган на управление или контрол на такива търговски дружества или кооперации.

(2) Ограниченията се прилагат и за търговските дружества, свързани с дружествата по ал. 1.

Чл. 26. (1) Лице, заемащо публична длъжност в Областна администрация - Търговище, което в последната година от изпълнението на правомощията или задълженията си по служба е участвало в провеждането на процедури за обществени поръчки или в процедури, свързани с предоставяне на средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз на българската държава, няма право в продължение на една година от освобождаването му от длъжност да участва или да представлява физическо или юридическо лице в такива процедури пред институцията, в която е заемало длъжността.

(2) Забраната за участие в процедури за обществени поръчки или в процедури, свързани с предоставяне на средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз на българската държава, се прилага и за юридическо лице, в което лицето по ал. 1 е станало съдружник, притежава дялове или е управител или член на орган на управление или контрол след освобождаването му от длъжност.

Раздел четвърти

УСТАНОВЯВАНЕ НА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ

Чл. 27. (1)  Когато органът по назначаването или съответната комисия по чл. 25, ал. 2, т. 1 и 3 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси разполага с данни, че лице, заемащо публична длъжност, е нарушило разпоредба на този закон, незабавно изпраща сигнал до Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси заедно със заверени копия от документите, относими към сигнала.

(2) Сигналът, както и искането за установяване на конфликт на интереси, се подава писмено и се регистрира.

 

Глава четвърта

ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С КОЛЕГИТЕ

Чл. 28. (1) В отношенията с колегите си служителят на Областна администрация Търговище проявява уважение и коректност, като не допуска поведение, което накърнява достойнството и правата на отделната личност.

(2) Служителят на Областна администрация Търговище уважава мнението на колегите си и се съобразява с правото им на личен живот.

Чл. 29. Когато противоречията между колеги не могат да бъдат разрешени от самите тях, те търсят съдействието на непосредствения ръководител.

Чл. 30. Със своето лично поведение и чувство за отговорност служителят на Областна администрация Търговище трябва да дава пример на другите служители, а служителите на ръководни длъжности - и по отношение на подчинените си.

       Глава пета

ЛИЧНО ПОВЕДЕНИЕ

Чл. 31. (1) При изпълнение на служебните си задължения и в обществения си живот служителят на Областна администрация Търговище следва поведение, което не уронва престижа на държавната служба.

(2) Служителят на Областна администрация Търговище не допуска на работното си място поведение, несъвместимо с добрите нрави.

(3) Служителят на Областна администрация Търговище се стреми да избягва в поведението си конфликтни ситуации, а при възникването им цели да ги преустанови, като запази спокойствие и контролира поведението си.

(4) Държавният служител спазва благоприличието и деловия вид в облеклото, съответстващи на служебното му положение и на институцията, която представлява.

Чл. 32. Служителят на Областна администрация Търговище не може да участва в скандални прояви, с които би могъл да накърни престижа на администрацията.

Чл. 33. Служителят на Областна администрация Търговище не може да упражнява дейности, посочени в законодателството, като несъвместими с неговите задължения и отговорности, както и да получава доходи от такива дейности.

Чл. 34. Служителят на Областна администрация Търговище придобива и управлява имуществото си по начин, който да не създава съмнение за злоупотреба със служебното му положение.

Чл. 35. При осъществяването на действия, несъвместими с поведението по този кодекс, служителят на Областна администрация Търговище следва да се оттегли от служба.

Глава шеста

ДОПЪЛНИТЕЛНИ  РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на този кодекс лица заемащи висши държавни длъжности в Областна администрация – Търговище са:

  1. Областен управител;
  2. Заместник областните управители;
  3. Главен секретар ;
  4. Директори на дирекции.

§ 2. При първоначално встъпване в длъжност непосредственият ръководител е длъжен да запознае служителя с разпоредбите на този кодекс.

Кодекса за поведение на служителите и на лицата, заемащи висши длъжности в Областна администрация Търговище е изготвен въз основа на Кодекс за поведение на служителите в държавната администрация, обн. ДВ, бр. 53 от 22.06.2004 г. и Решение № 984/23.12.2005 г. на МС.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 3. Този кодекс отменя до сега действащия Етичен кодекс.

§ 4. Етичния кодекс за поведение на служителите и на лицата, заемащи висши длъжности в Областна администрация – Търговище е утвърден от Областния управител на Област Търговище със Заповед № 230 от 27.06.2012 г.